Aktualności

„Dzikie smaki pt.”Dzika kaczka po myśliwsku”

  • Czytane 4119 razy

Członkowie naszej tarnowskiej organizacji łowieckiej z satysfakcją wpisują się w działania Komisji Kultury przy ORŁ, działając w coraz to nowszych obszarach życia społecznego. Liczne pogadanki, prelekcje, konkursy przyrodnicze, lekcje przyrody to tylko niektóre działania zmierzające w kierunku zmiany wizerunku polskiego myśliwego. W wieloletnią tradycję wpisały się konkursy kulinarne szkół gastronomicznych, w których nadrzędną sprawą stała się promocja dziczyzny, mięsa najwyższej jakości bez wszechobecnej chemii,antybiotyków czy hormonów. Martwi tylko fakt, iż ten wspaniały, naturalny produkt rzadko gości na naszych stołach. Przyczyną tego są utarte od lat stereotypy co do jej słabej dostępności czy też zbyt wysokiej ceny. Dziczyzna w obecnych czasach powinna zdecydowanie wygrywać rywalizację z marketowymi produktami. Środowiska myśliwych i leśników z całej Polski, na czele z Komisją Kultury przy Okręgowej Radzie Łowieckiej w Tarnowie od lat próbują zmierzyć się z tym problemem. To członkowie tej komisji na czele z kol. Wiesławem Szurą i kol. Wojciechem Sankiem współpracując z Dyrekcją Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach  pod bacznym okiem pana dyrektora Andrzeja Burnusa i pani vice dyrektor Teresy Sławuty, w dniu 26.01.2017 r. zorganizowali III edycję prestiżowego konkursu  „Dzikie Smaki” pt.”Dzika kaczka po myśliwsku”. Jak sama nazwa wskazuje inspiracją w tym roku stała się dzika kaczka w różnych odsłonach. Patronat honorowy nad konkursem objęli Marszałek Małopolski, Starosta Tarnowski, Starosta powiatu Gorlickiego oraz burmistrz miasta Ciężkowice. Patronat medialny nad imprezą roztoczyła Telewizja Tarnowska, Pogórze 24.pl i Łowiec Tarnowski. W konkursie wzięło udział 11 szkół zawodowych z 8 powiatów, co świadczy o dużym zainteresowaniu młodzieży z różnych środowisk szkolnych. Zmagania przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze pod bacznym okiem pana Leszka Kawy vice prezesa Stowarzyszenia Małopolskich Cukierników i Kucharzy, który przewodził kilkuosobowemu jury w skład którego weszli zawodowi kucharze i myśliwi. Przewodniczący jury w swoim krótkim  wystąpieniu  zwrócił uwagę, że dziczyzna jest szlachetnym lecz bardzo wymagającym produktem, który błędów i pomyłek nie wybacza o czym mogli się przekonać niektórzy uczniowie szkół startujących w konkursie. Warto się jednak poświęcić dla tak wspaniałych doznań smakowych.

Zwycięzcą konkursu został Mateusz Łącki, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach im. I.J Paderewskiego pod opieką  pani Anny Truchan. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Jaworska reprezentująca Zespół Szkół nr 3 w Bochni im. ks. prof. Jana Tischnera wraz z opiekunem panią Anetą Wojcieszek. Laureatem  trzeciego miejsca została Aneta Pyzowska z Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku.

Koledzy Roman Bukowski- prezes ORŁ w Tarnowie oraz Krzysztof Łazowski- przewodniczący Zarządu PZŁ w Tarnowie w swoich wystąpieniach dziękowali organizatorom i  sponsorom konkursu, a także myśliwym i dyrekcji szkoły w Ciężkowicach oraz młodzieży szkolnej za odwagę i zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Słowa wdzięczności skierowali do wszystkich podmiotów biorących udział w konkursie. Na zakończenie kol. Krzysztof Łazowski zapewnił,  iż konkurs „Dzikie Smaki” na stałe wpisał się w działania edukacyjne i promocyjne podejmowane przez Komisję Kultury przy ORŁ w Tarnowie.

Za wsparcie imprezy organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom tj. przedsiębiorstwom;

  • Termy Chochołów
  • Prymat,
  • Sądecki Bartnik,
  • Lider
  • Kanwil w Dębicy Sp z.o.o.
  • Lasy Państwowe Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska
  • Koło Łowieckie Dunajce w Wojniczu

Za duży wkład pracy dziękujemy również kol. Sławomirowi Pawlikowskiemu i wszystkim myśliwym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego konkursu.

Darz Bór
Zbigniew Kącki

 

Newsletter